Ako si vybrať vysávač? Veľký test vysávačov v roku 2024!
Aký vysávač je dobrý? Podľa čoho vyberať? Na aké parametre sa zamerať pri výbere vysávača? Chcete si zaobstarať vysávač ale neviete aký? Pri výbere vysávača sa musíte zamerať na niekoľko základných parametrov. Tieto parametre v tomto článku do detailov rozoberieme aby sme vám pomohli vybrať ten najlepší vysavač pre vás. V tomto článku vám dáme rady a tipy pre výber najlepšieho vysávača a taktiež sme si pre vás pripravili rebríček najlepších vysávačov podľa spotrebiteľských testov.
Ako si vybrať vysávač?
V dnešnej dobe si život bez tohto pomocníka ani nevieme predstaviť. Každý deň ho využívame a ozaj bez vysávača by sme to mali ťažšie. Niektorý ľudia nepozerajú ani na parametre ani na výkon a skratka len chcú lacný vysávač ktorý urobý to čo má. No ak chcete poriadny vysávač ktorý vám vydrží, bude super kvality a bude bez ťažkosti vysávať, musíte o nich niečo vedieť. Taktiež nieje dobré si kúpiť hneď na prvú drahý vysávač pretožr nemusí stáť za peniaze ktoré ste zaňho dali. Vysávač musí byť spoľahlivý, výkonný, a hlavne praktický preto sme si pre vás pripravili tento článok v ktorom vám pomôžeme vybrať ten najlepší.
Náš tip: Nakupujte detské postele v kvalitných a overených e-shopoch: Planeo.sk, Andreashop.sk, TPD.sk |
Aké vysávače poznáme?
- Centrálny vysávač – Tento typ vysávača funguje na inom princípe ako klasický vysávač. Nádoba na prach, a celkovo všetky pohodnné časti vrátane kábla za sebou neťaháte. Centrálnu jednotku si umiestnite do akejkoľvek časti domu, a do jednotlivých izieb sa nainštaluje špecialne potrubie a špecialne zásuvky kde si vašu hadicu kedykoľvek zapojíte a môžete vysávať.
- Robotický vysávač – Robotický vysávač je skvelím pomocníkom v domácnosti. Zvyčajne ma zabudovanú gps alebo minimálne senzrory vďaka ktorým sa po byte/dome pohybuje. Môžete si nastaviť aj čas štartu vysávania.
- Klasický vysávač – Klasické vysávače sa delia na vreckové a bezvreckové. Pri vreckových všetky nečistoty idú do vreciek ktoré si kúpite a pripevníte. Bezvreckové zase majú nádobu ktorú po naplnení nečistotami musíte vysypať. Výhodou je že nemusíte míňať peniaze na vrecká
- Tyčový vysávač – Je to výborný a skladný pomocník, veľkou výhodou je že so sebou nemusíte nosiť kábel, Dostane sa do veľa priestorov kde by sa klasický vysávač nedostal je super skladný. Nevýhodou je že nádoba na nečistoty je menšia. Existujú modely aj 2v1 kde je k hlavnému vysávaču pripojený jeden extra menší na omrvinky.
- Vodný vysávač – Tieto vysávače obsahujú špeciálnu nádobu do ktorej sa napustí voda . Tieto vysávače sú ozaj silné avšak kôli vode v nádobe su aj ťažšie a tak aj manipulácia s nimi je horšia.
Prečítajte si náš článok o robotických vysávačoch: Najdete tu všetky potrebné informácie o výbere robotického vysávača |
Náš rebríček top 10 vysávačov:
Na aké parametre sa pri výbere zamerať?
- Hlučnosť – Pri vysávaní väčších objektov je to jednoznačne dôležitý parameter, pretože čím je vysávač tichší tým lepšie. Hlučnosť dobrých vysávačov sa bežne pohybuje pri 60 dB. Lacné modely môžu dosiahnuť aj maximálnu hranicu 83 dB.
- Výkon – Nižšie vykony sa dnes už považujú za lepšie kôli kvalite spojov a filtrov.
- Spotreba energie – Pri tomto parametri sa zamerajte na písmena na štítku kde sa energetická trieda rozdeluje na písmena od A-G. Taktiež je potrebné si všimnúť údaje o kWh/annum.
- Energetická trieda – Ako už sme spomenuly označuje sa pismenami A-G. Kedy A je najlepšia energetická spotreba a G tá najhoršia.
- Akčný rádius – Tento parameter je vlastne vzdialenosť kábla teda dĺžka kábla, bežne sa pohybuje okolo 10m.
- Špecialne funkcie – Je mnoho funkcií ktoré vysávače obsahujú ako napríklad špecialne hlavice. Môžete si zadovážiť špecialne hlavice na psie chlpy alebo na popol z krbu skratka dokážete si zaobstarať hlavice takmer na všetko.
Naš tip: Nakupujte vysávače v kvalitných a overených e-shopoch:
Planeo.sk
Andreashop.sk
TPD.sk