Ktorý jogurtovač si vybrať? Tie najlepšie jogurtovače v roku 2024!

Výkon teda príkonAký jogurtovač je ten najlepší? Ktorý jogurtovač sa mi hodí do kuchyne? Ako si mám vybrať jogurtovač? Ak si dávate podobné otázky tak v tom prípade ste narazili na správny článok pokúsime sa vám pomôcť nájsť ten správny jogurtovač taktiež sme si pripravili pre vás výber našich najlepších. A dúfame že sa vám pomocou nášho článku podarí nájsť správny jogurtovač pre vás.

Prečo práve jogurtovač?

Pravdepodobne jogurty považujete za zdravú potravinu, obsahujú lactobacillus čo sú živé kultúry ktoré majú účel správneho fungovania črevnej mikroflóry. Avšak keď sa pozriete na zloženie takého jogurtu tak si všimnete že je tam veľké množstvo nasýtených tukov, farbiva, konzervantov, umelého sladidla či pridaných cukrov. Skrátka priveľa E-čiek na potravinu ktorú nazývame zdravá potravina. Väčšinu týchto umelých sladidiel, tukov, farbiva atď… obsahuje práve tá ochutená časť ktorá je na obrázku vyobrazená ako čerstvé ovocie. No v skutočnosti sú to len marmelády s minimálnym obsahom ovocia. Aj napriek týmto skutočnostiam jogurt by do jedálnička človeka mal patriť. A preto sú tu jogurtovače pomocou ktorého si túto potravinu dokážete pripraviť doma a budete mať tak istotu a kompletnú kontrolu nad kvalitou a zložením vášho jogurtu.

Ako v jogurtovači vyrobiť jogurt?

Základom pre prípravu jogurtu v jogurtovači sú živé kultúry ktoré naočkujete do mlieka. Následne necháte túto hmotu zohrievať niekoľko hodín čo bude mať za následok že jogurtové kultúry sa premnožia a mlieko zhustne. Jogurtové kultúry získate zo špeciálnej sušenej zmesi, zo 100% bieleho plnotučného jogurtu z obchodu alebo z jogurtu z predošlej várky ktorý si odložíte. Proces trvá asi 8-14 hodín pri teplote ktorú vo väčšine prípadov si nevyberáte teplota je určená samotným výrobcom pri ktorej majú jogurtové kultúry ideálne podmienky na množenie. Následne zmes necháte vychladnúť a uložíte ju do nádob v ktorých bude ešte približne 8 hodín pracovať. Ak chcete mať istotu že jogurt bude určite poriadne hustý môžete ho nechať pracovať až 12 hodín. Následne jogurt uložíte do chladničky kde schladne. Po schladení ho ochutíte podľa vašich predstav a chuti. Jogurt by mal v chladničke vydržať priemerne štyri až šesť dní.

Ako si vybrať jogurtovač?

Pri výbere jogurtovača si rozoberieme štyri hlavné kritéria podľa ktorých sa vám posnažíme pomôcť vybrať váš jogurtovač

Typ jogurtovača

V tejto kategórii si budete vyberať z dvoch typov jogurtovačov. Jednonádobové a viacnádobové jogurtovače. Viacnádobové jogurtovače sa zvyčajne predávajú so 7-12 nádobami do ktorých si dáte vašu zmes z ktorej sa vám vytvorí jogurt. Ich výhodou je že si pred prípravou teda pred vložením zmesi do jogurtovača dokážete samostatne každý ochutiť inak no tieto nádobky sú náročnejšie na umývanie. Pri jednonádobových jogurtovačoch si jogurt pripravujete v jednej veľkej nádobe z ktorej rozdelíte pripravený jogurt do niekoľkých menších nádob. Jogurt si tak dokážete ochutiť pred samotnou konzumáciou.

Príkon jogurtovača

Príkon jogurtovača by vás mal určite zaujímať keďže sa tu jedná o elektrický spotrebič.  sa udáva vo W-teda vo wattoch. Väčšina jogurtovačov má príkon 20-30w no sú aj jogurtovače s príkonom 40w. Avšak táto hodnota je veľmi malá v porovnaní s ostatnými spotrebičmi vo vašej domácnosti, preto sa určite nemusíte obávať že by vám spotreba elektrickej energie nejak rapídne narástla.

Veľkosť jogurtovača

Tu sa vrátime trochu späť k jednonádobovým a viacnádobovým jogurtovačom. Viacnádobové jogurtovače si dokážete zaobstarať aj s iba dvomi alebo štyrmi nádobami no ako som už spomínal môžete si zaobstarať aj až jogurtovače s dvanástimi nádobami. Nádoby majú väčšinou priemernú 200ml veľkosť ako aj jogurty ktoré sa predávajú v bežnom supermarkete. Pri jednonádobových jogurtovačoch sa zväčša stretnete s nádobami ktoré majú 1-1,5 litra, no môžete sa stretnúť aj s jogurtovačmi ktoré majú objem až 2,5 litra.

Funkcie jogurtovača

Jogurtovače sú jednoduché zariadenia, avšak majú pár funkcií ktoré by vás mohli osloviť a zaujímať

LED a LCD display – lacnejšie kúsky jogurtovačov displayom väčšinou nedisponujú, avšak dokážete si zadovážiť aj jogurtovač s takýmito typmi displayov.

Časovač – táto funkcia je určite užitočná pretože si dokážete nastaviť čas kedy má prestať jogurtovač s prípravou.

Svetelný signál – Po ukončení prípravy jogurtu vám jogurtovač dá svetelný signál že je jogurt hotový.

Prehľadný kryt nádoby – Vďaka prehľadnému krytu si dokážete skontrolovať v akom stave váš jogurt je.

Automatické vypnutie – Po ukončení prípravy jogurtu sa jogurtovač automaticky vypne.

Záložné poháre – V baleniach niektorých jogurtovačov máte extra nádoby navyše.

Zvukový signál –  Po ukončení prípravy jogurtu vám jogurtovač dá zvukový signál že je jogurt hotový.

Príprava gréckeho jogurtu – Túto funkciu majú zväčša len drahšie jogurtovače, na tento typ jogurtu sa používa špeciálne príslušenstvo.

Náš výber tých najlepších:

Gaia Greek výrobník jogurtu

Výhody:

+ Priemerná veľkosť

+ Výborný pomer ceny kvality

+ Protišmykové gumené nožičky

 

Gaia jogurtovač

Výhody:

+ Výborný pomer ceny a kvality

+ Až 12 nádob

+ Regulácia teploty

GUZZANTI GZ 706

Výhody:

+ Dobre skladný

+ Elegantný vzhľad

+ Výborný pomer ceny a kvality

 

ARIETE 621

Výhody:

+ Možnosť výroby gréckeho jogurtu

+ Jednoduchá obsluha a údržba

+ Výborný pomer ceny a kvality

 

ARIETE ART 617

Výhody:

+ Jednoduchá klasický dizajn

+ Sklenené nádoby

STEBA JM 2

Výhody:

+ Možnosť výroby 12 jogurtov naraz

+ Jednoduchá obsluha 

+ Výborný pomer ceny a kvality